Türkiye'de Uyuşturucu Madde Bağımlılığı: Önleme Tedavi ve Rehabilitasyon Çalıştayı

Türkiye'de uyuşturucu madde kullanımının boyutlarını, temel sorunlarını, önleme çalışmalarını ve tedavi-rehabilitasyon süreçlerini masaya yatıran iki günlük çalıştay programının bir hasılası olan bu kitap, ülkemizde madde bağımlılığı noktasında önemli bir boşluğu dolduracaktır.

Çalıştayın hazırlık aşamasında, yapılacak çalıştayı daha önceki uyuşturucu madde bağımlılığı temalı çalıştaylardan farklı kılacak bir çalışma deseni tasarlanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda uyuşturucu madde bağımlılığı alanında uzman psikiyatr, psikolog, sosyal çalışmacı ve hekim kadrosuna ilave olarak; bağımlılık sürecinin diğer cephesini oluşturan emniyet mensubu, ex-user, aktivist, imam, kafe sahibi gibi katılımcılar ile sorunun hem mağdurları hem de önleme, tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinde görev alan uzmanlar bir araya gelmiş oldular. İki gün boyunca toplam 8 oturumda gerçekleştirilen çalıştay sonucunda, uyuşturucu madde kullanımına yönelik önleme, tedavi ve rehabilitasyon süreçlerini kapsayan 293 maddelik kapsayıcı bir metne ulaşıldı. Sonuçlar tematik olarak sınıfl andırılarak, önem sırasına göre sıralandı ve son olarak uyuşturucu madde kullanımına dair Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nden beklentilerin ifade edildiği teklif cümleleri ile sonlandırılmış oldu.

Türkiye'de Uyuşturucu Madde Bağımlılığı: Önleme Tedavi Ve Rehabilitasyon Çalıştayı kitabını Yeşilay Yayınları'ndan temin edebilirsiniz.

YAZARLAR
Ed. Ömer Miraç Yaman - Abdullah Sabit Tuna - Ahmet Köroğlu - Akif Seylan - Savaş Yılmaz
YAYIN TARİHİ
2014
YAYINEVİ
Yeşilay Yayınları
SAYFA SAYISI
184

Prof. Dr. Ömer Miraç Yaman
İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü